31 March 2011

Next event Sunday 3rd April at TOPEC

Since Don did such a great job of setting the Secondary Schools event at TOPEC, Jeremy has volunteered to run it again for the rest of us. See link on RHS

TSSSA Rogaine breaks attendance records

Photo from the Daily News (double click to enlarge)

Orienteering Taranaki has broken all records for participation in Secondary School Association events with 497 entries for the Rogaine at Lake Mangamahoe, our local forest. This is the highest number of participants in any discipline and possibly a record for New Zealand. Sport Taranaki, who coordinate the secondary school events, is totally astounded by the numbers participating.

From the OT perspective, a big thank you to everyone who helped. This was a huge event and the potential for disaster was enormous, particularly with the 3 hour event finishing at 9pm (in the dark). The word "well oiled machine" comes to mind.

There were a number of firsts, the most notable being the huge number of entries. Of particular interest to me was my new found skill in TXT rescuing. Here is the transcript that ran from 8:40pm to 8:55pm.

Student: We lost on the lower lake circuit do we go up or around
Me: Up and south
S: We at redwood where nw
Me: Go up
S: We on gravel track
Me: Keep going
S: Up?
Me: Yes
S: Thank You
S: We still lost
Me: What was your last control?
S: We back thanks a lot

Results are now published:
Click HERE for results
Click HERE for school placings
Nick Collins (Co-ordinator)

23 March 2011

Taranaki Secondary School Championship 2011

Click here for results and to compare your time with others in the same grade

Thanks to Don for setting the courses.

And Sue, Jacqui, Jay, Jeremy, Ted, Nick, Len, Pam, Roy, Jan, Mike, Annie Andrew, Karl, Ian for their work to make this a suscessful event.

20 March 2011

WOA OY1 - JWOC Classic Trial

WINSPLITS

WOA OY1 - JWOC Trial - 20/04/2011
Planner : Robert
Controller : Sue & Karl

To Sue & Karl
Well done, you have set & controllered courses which did the club proud, put out & collected controls and generally helped where ever & when ever it was required throughout a period far greater than the weekend.

A BIG thanks also to Jaqui for orginising helpers, managing and helping make the event a success.

For helping on both Saurday & Sunday Neil, Ted, Jay, Rainbow, Mike, with Annie and Carey helping on Saturday and Joy on Sunday.

--------------------------------------------------------------------------------
#1 Course (JWOCM): 24 KP 8.00 km ^
# NR Name Club Result
1. 12 TobyScot 01:06:47
2. 0 Ross Morrison x63 01:09:25
3. 11 GeneBeveridge 01:10:12
4. 17 MattOgden 01:11:03
5. 0 Rassmus Anderssen x58 01:14:00
6. 0 Jason Markham x59 01:15:59
7. 19 TimRobertson 01:22:37
8. 14 AlistairRichardson 01:23:05
9. 15 ScottMcDonald 01:25:05
10. 0 Bryn Davies x64 01:26:14
11. 13 RyanCambridge 01:26:32
12. 20 NickMead 01:29:02
13. 0 Bill Edwards x66 01:35:12
14. 16 DuncanMorrison 01:41:34
18 NickHann DQ - Drinks control missed
#2 Course (JWOCWRED1): 16 KP 6.30 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 Shamus Morrison x62 01:09:17
2. 10 LauraRobertson 01:11:43
3. 0 Hanna Finn x78 01:11:51
4. 7 KateMorrison 01:12:09
5. 0 John R Robertson x61 01:13:58
6. 0 Piret Klade x79 01:16:59
7. 4 AngelaSimpson 01:18:23
8. 0 Saara Finn x75 01:21:19
9. 2 JaimeGoodwin 01:21:57
10. 5 AnnaGray 01:24:11
11. 8 SelenaMetherel 01:29:39
12. 1 ReneeBeveridge 01:30:50
13. 9 JulaMcMillan 01:32:24
14. 3 ErinPaterson 01:33:45
15. 0 Krystal Nevmann x84 01:34:38
16. 6 CosetteSaville 01:35:54
17. 0 Pat Van Berkel x83 01:50:23
18. 0 Karl Whittlestone x111 01:51:03
0 Nick Gorman x72 DQ
#3 Course (ORANGE1): 15 KP 3.10 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 Stephanie x65 00:49:00
2. 0 ??? x40 01:03:34
#4 Course (ORANGE2): 12 KP 2.60 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 Matt NPBHS x19 00:30:07
2. 0 Tom NPBHS x24 00:37:27
3. 0 Mike Fay x37 00:42:33
4. 0 Roy n Jan Smith x84 00:56:30
5. 0 Joy Baker x109 01:04:14
#5 Course (RED2): 17 KP 4.00 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 Bryan Teahan x100 00:59:41
2. 0 John Robinson x71 01:19:22
3. 0 Anna Robertson x73 01:20:33
4. 0 Paul Teesdale-Spitlle x92 01:28:14
5. 0 Jane Harding 01:50:29
0 Bruce Worsley x85 DQ
#6 Course (RED3): 16 KP 2.90 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 Graham Fortune x101 00:51:21
2. 0 Alan Horn x93 01:02:48
3. 0 Rainbow the1&only x69 01:03:27
4. 0 Ted Thomson x82 01:03:48
5. 0 Rob x57 01:06:22
6. 0 Don Locke x80 01:07:30
7. 0 Faye McDonald x58 01:08:25
8. 0 Jacqui Sinclair x86 01:09:36
9. 0 Ian Basire 01:19:03
10. 0 Kate Fortune x102 01:28:34
11. 0 Val Robinson x70 01:50:21
12. 0 Jenny Teahan x114 01:56:30
13. 0 Allisson Basire 01:58:21
#7 Course (WHITE): 12 KP 1.70 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 Amy B NPGHS x8 00:21:29
2. 0 Lyneche NPGHS x13 00:23:04
3. 0 Rebecca NPGHS x11 00:24:49
4. 0 Everett Teahan x4 00:26:37
0 Emma B NPGHS x6 DQ
#8 Course (YELLOW): 11 KP 1.70 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 TEAM2 NPGHS x77 00:28:19
2. 0 Team1 NPGHS x80 00:38:23

19 March 2011

WINSPLITS

JWOCM Course (1): 13 KP 2.90 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 rassmus x58 00:25:13
2. 20 Gene Beveridge 00:25:56
3. 16 MattOgden 00:26:48
4. 11 ScottMcDonald 00:28:35
5. 0 Ross x63 00:29:22
6. 0 Jason x59 00:29:25
7. 0 Bill x66 00:29:32
8. 0 Bryn x64 00:30:06
9. 14 AlistairRichardson 00:30:19
10. 15 RyanCambridge 00:32:38
11. 19 Nick Hann 00:33:01
12. 12 DuncanMorrison 00:33:32
13. 17 TimRobertson 00:33:33
14. 18 NickMead 00:35:05
15. 0 John R x61 00:42:05
16. 0 Shamus M x62 00:45:31
17. 0 graham t x98 00:50:20
18. 0 bryan t x100 00:53:03
19. 0 graham f x101 00:56:08
20. 0 Rainbow x69 00:58:19
21. 0 Paul x74 01:04:33
22. 0 Bruce x85 01:25:36
13 TobyScot DQ
0 IanBasire DQ
0 Don x80 DQ
JWOCW Course (2): 9 KP 2.80 km ^
# NR Name Club Result
1. 1 AngelaSimpson 00:29:02
2. 3 LauraRobertson 00:29:39
3. 0 Piret x79 00:29:56
4. 6 KateMorrison 00:31:45
5. 8 JaimeGoodwin 00:31:55
6. 0 Saara x75 00:33:36
7. 0 Hanna x78 00:34:21
8. 10 ReneeBeveridge 00:35:04
9. 0 Kaystal x84 00:38:08
10. 5 CosetteSaville 00:38:19
11. 9 SelenaMetherel 00:39:38
12. 7 ErinPaterson 00:41:02
13. 4 AnnaGray 00:43:24
14. 2 JulaMcMillan 00:44:18
15. 0 John AK x71 00:45:22
16. 0 Jacqui x86 00:47:39
17. 0 alan x93 00:52:43
18. 0 Anna x73 00:57:48
19. 0 faye mcDonald x86 00:59:42
20. 0 Andrew L x60 01:08:04
21. 0 kate x102 01:09:44
0 Val x70 DQ
0 Debbie x81 DQ
0 AllissonBasire DQ

--------------------------------------------------------------------------------
© Tak

JWOC Sprint Results

WINSPLITS

JWOCMS Course (1): 19 KP 2.60 km ^
# NR Name Club Result
1. 16 TobyScot 00:15:24
2. 0 rassmus x58 00:15:33
3. 18 GeneBeveridge 00:16:06
3. 14 MattOgden 00:16:06
5. 11 ScottMcDonald 00:16:28
6. 0 Ross x63 00:16:31
7. 0 Jason x59 00:16:40
8. 13 NickHann 00:17:02
9. 17 TimRobertson 00:17:08
10. 19 DuncanMorrison 00:17:13
11. 20 RyanCambridge 00:17:22
12. 0 Bill x66 00:17:49
13. 15 AlistairRichardson 00:17:53
14. 0 Bryn x64 00:18:10
15. 0 John R x61 00:19:11
16. 12 NickMead 00:19:27
17. 0 Shamus M x62 00:24:30
18. 0 Nick x72 00:25:14
19. 0 Rainbow x69 00:25:54
20. 0 Pat x83 00:32:36
21. 0 Bruce x85 00:38:14
JWOCWS Course (2): 16 KP 2.00 km ^
# NR Name Club Result
1. 7 AngelaSimpson 00:15:01
2. 4 LauraRobertson 00:15:31
3. 0 Piret x79 00:17:25
4. 0 Hanna x78 00:17:53
4. 1 AnnaGray 00:17:53
6. 6 CosetteSaville 00:18:22
7. 2 SelenaMetherel 00:19:02
8. 0 Saara x75 00:19:08
9. 0 Carey x91 00:20:58
10. 10 ReneeBeveridge 00:22:18
11. 3 JaimeGoodwin 00:22:44
12. 0 Anna x73 00:23:51
13. 0 Jacqui x86 00:23:59
14. 0 Kaystal x84 00:25:13
15. 5 KateMorrison 00:25:43
16. 0 Don x80 00:25:46
17. 0 John AK x71 00:26:56
18. 0 Stephanie x65 00:27:36
19. 0 Debbie x81 00:32:27
20. 0 JaneHarding 00:42:15
21. 0 IanBasire 00:47:22
8 ErinPaterson DQ
0 Andrew L x60 DQ
9 JulaMcMillan DQ
OPENSHORT Course (3): 13 KP 1.50 km ^
# NR Name Club Result
1. 0 AllissonBasire 00:30:23
2. 0 Val x70 00:30:41

17 March 2011

NEW Start times for JWOC competitors

Here are the NEW start times for JWOC runners. All other competitors start after JWOCs.

Saturday am
Anna Gray 10:30:00


Selena Metherel 10:31:00

Jaime Goodwin 10:32:00

Laura Robertson 10:33:00

Kate Morrison 10:34:00

Cosette Saville 10:35:00

Angela Simpson 10:36:00

Erin Paterson 10:37:00

Jula McMillan 10:38:00

Renee Beveridge 10:39:00


Scott McDonald 10:30:00

Nick Mead 10:31:00

Nick Hann 10:32:00

Matt Ogden 10:33:00

Alistair Richardson 10:34:00

Toby Scot 10:35:00

Tim Robinson 10:36:00

Gene Beveridge 10:37:00

Duncan Morrison 10:38:00

Ryan Cambridge 10:39:00


 Saturday pm
Angela Simpson 3:00:00


Jula McMillan 3:02:00

Laura Robertson 3:04:00

Anna Gray 3:06:00

Cosette Saville 3:08:00

Kate Morrison 3:10:00

Erin Paterson 3:12:00

Jaime Goodwin 3:14:00

Selena Metherel 3:16:00

Renee Beveridge 3:18:00


Scott McDonald 3:00:00

Duncan Morrison 3:02:00

Toby Scot 3:04:00

Alistair Richardson 3:06:00

Ryan Cambridge 3:08:00

Matt Ogden 3:10:00

Tim Robinson 3:12:00

Nick Mead 3:14:00

Nick Hann 3:16:00

Gene Beveridge 3:18:00


 Sunday
Renee Beveridge 11:00:00


Jaime Goodwin 11:03:00

Erin Paterson 11:06:00

Angela Simpson 11:09:00

Anna Gray 11:12:00

Cosette Saville 11:15:00

Kate Morrison 11:18:00

Selena Metherel 11:21:00

Jula McMillan 11:24:00

Laura Robertson 11:27:00


Gene Beveridge 11:00:00

Toby Scot 11:03:00

Ryan Cambridge 11:06:00

Alistair Richardson 11:09:00

Scott McDonald 11:12:00

Duncan Morrison 11:15:00

Matt Ogden 11:18:00

Nick Hann 11:21:00

Tim Robinson 11:24:00

Nick Mead 11:24:00

16 March 2011

JWOC entries so far

At 8:30am Wednesday the below are registered:
Selena Metherel
Alistair Richardson
Duncan Morrison
Kate Morrison
Rassmus Andersson
Erin Paterson
Angela Simpson
Gene Beveridge
Renee Beveridge
Scott McDonald
Laura Robertson
Cosette Saville
Jula McMillan
Anna Gray
Nick Mead
Krystal Neumann
Matt Ogden
Ryan Cambridge
Jaimie Goodwin

10 March 2011

WOMAD/JWOC/WOA OY/ Taranaki Masters events

There are 3 events over the two days.
Costs: 
JWOC aspirants: 3 events for $20
Others: $10 per event.senior, $7 per event students
Please read info below and for more details email otaranaki at gmail.com
Non JWOC participants, please email as above with numbers to ensure maps are available

Saturday 19th, morning
Sprint 
Event Centre end of Hobson St/Hendrie St, New Plymouth
JWOC MUST pre-register by Tuesday 15th March.
Email details - name, sport ident - to otaranaki at gmail.com

All others register on the day from 10am.
Course starts from 10.30 for JWOC,  followed by other competitors.
Courses available:
Men Long, 2.5km
Women Long, 2km
Open Short, 1.5km



Saturday 19th, afternoon
Middle
Event Centre: Roto St, New Plymouth

JWOC MUST pre-register by Tuesday 15th March. 
Email details - name, sport identto otaranaki at gmail.com

All others register on the day from 2.15 pm.
Course Starts from 3pm for JWOC followed by other competitors.
NB: There is approx 2.5km from registration to the start. Finish is at registration area. There may be a car shuttle if competitors want it. It is a nice road run gradually uphill and then flat - good warmup if taken gently.


Courses available: 
Men Long, 
Women Long, 

Sunday 20th, morning
Long
Event Centre: Karl's farm,  Frankley Rd. Signposted from Frankley Rd, Tukapa St intersection. Watch for the O flag at the gate and parking in a paddock. If wet please follow parking directions.
JWOC MUST pre-register by Tuesday 15th March. 
Email details - name, sport ident - to otaranaki at gmail.com

All others register on the day from 10.30am
Course Starts from 11am to 1pm starting with JWOC aspirants followed by other competitors.

Courses available: 
JWOCMen, JWOCWomen, and the usual 7 WOA OY courses - 3 red courses,  2 orange, 1 yellow, 1 white



Rogaine results 9th March

Results for the final event in record time - thanks Mike

Team nameCategoryNo TimePoints
LE TeamMB28:091950
Still No IdeaMB28:091930
MalezMB38:061890
Blowin Fu Fu'sMR38:081880
NavigatorsMB28:061880
*J (No T)MXB18:121830
Sanity BreakMXB28:071650
Area 51MB18:021620
The SimmoesMB28:041530
Don BakerMB18:101410
Fast & FuriousMB38:071290
All In The FamilyMXB38:051280
Team DeadMXB38:041280
I Don't CareMXR38:091250
*The SkuxMB28:231200
Tooo TiredMXB38:031180
Only MeMB18:021180
Wobbly WheelsMXB28:041130
Hicks from the sticksMR38:071090
FW TeamMB38:031080
RainbowMR18:061040
McLeansMXB38:10910
Knee DeepMR28:02870
RoydsMR27:52800
*Quality TimeMXR28:15800
With a WillMXR38:05750
PIE TimeMXR38:08680
KPGMR27:40630
LynchesMXR27:58440
Bean WeazleMXR38:02400
Huff n PuffMXR27:54260
Attended70

09 March 2011

Results - Training at FDMC

Split times HERE
second to last
#1 Course (LONG): 21 KP 3.90 km ^
  1.    0 nick         00:40:37
  2.    0 mark h          00:42:47
  3.    0 nicholas h                            00:46:10
  4.    0 matt f                                00:47:33
  5.    0 tom b                                 00:49:33
  6.    0 jacqui                    00:49:34
  7.    0 matt l                                00:51:20
  8.    0 mike                                  00:58:20
  9.    0 jeremy                                01:03:08
        0 don                      DQ
        0 ted                               DQ
        0 liam           DQ
#2 Course (SHORT): 14 KP 1.90 km ^
  1.    0 anna y                               00:25:55
  1.    0 breanna m                             00:25:55
  1.    0 anna y                           00:25:55
  4.    0 alex                    00:26:01
  5.    0 pete              00:26:21
  6.    0 tara p                                00:26:52
  7.    0 matt                00:27:06
  8.    0 rheanne w                             00:43:35
  9.    0 siobhan b                             00:43:47
 10.    0 alice h                               00:43:56
        0 philip & mathson      DQ
#3 Course (MEDIUM): 17 KP 2.80 km ^
  1.    0 ethan b                               00:19:08
  2.    0 troy w                                00:22:01
  3.    0 rainbow                               00:25:01
  4.    0 hamish s                              00:28:48
  5.    0 len                                   00:33:14
  6.    0 orin b                                00:34:29
  7.    0 katie r                               00:49:49
  8.    0 lisa         00:53:19
  9.    0 kerryn               00:53:36
 10.    0 r & p                          00:53:37
        0 daryl r                             DQ
        0 jamie f                       DQ